таг: Извештајот

Извештај: Британските власти го прикривале скандалот со заразена крв

0
Британската Национална здравствена служба (НХС) денеска го објави извештајот по петгодишната истрага во кој се наведува дека лекарите, владата и НХС го прикривале...

Израел го критикуваше конечниот извештај за обвинувањата против УНРВА

0
Израел го критикуваше извештајот за Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток (УНРВА), главниот обезбедувач на хуманитарни...

ОН: 30.000 деца злоставувани во кампови, затвори и центри за рехабилитација...

0
Во извештајот на независната меѓународна истражна комисија на ОН за Сирија, објавен денеска, се наведува дека и по пет години од поразот на...

Европското обвинителство води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на приближно...

0
Обвинителството на ЕУ денеска го презентираше извештајот за своите активности минатата година, во кој се наведува дека во Бугарија се водат 203 истраги...

ОН: На Авганистан му се потребни над 400 милиони долари за...

0
Во извештајот на ОН објавен денеска се наведува дека за закрепнување и обнова на Авганистан од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во...

СЗО: Новите случаи на рак ќе се зголемат за 77 проценти...

0
Во извештајот се наведуваат тутунот, алкохолот и дебелината како клучни фактори зад зголемената глобална инциденца на рак, а загадувањето на воздухот е главен...

СЗО: Новите случаи на рак се предвидува да се зголемат за...

0
Во извештајот се наведуваат тутунот, алкохолот и дебелината како клучни фактори зад зголемената глобална инциденца на рак, а загадувањето на воздухот е главен...

ISW: Русија нема намера да се вклучи во сериозни преговори со...

0
Во извештајот на Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, кој ги оценува намерите на Русија да води сериозни преговори...

Извештајот на СЗО за Украина ги скара Русија и САД

0
Извештајот на Светската здравствена организација за хуманитарната криза во Украина ги скара Русија и САД кои седат на иста маса во...

Стејт департмент: Бугарија го крши правото на слобода на здружување на...

0
Американскиот Стејт департмент во Извештајот за човековите права за 2022 година во делот за Бугарија, наведува дека тамошните власти продолжуваат да...