таг: земја

Јужна Кореја, Јапонија и Кина ја потврдија важноста од денуклеаризација на...

0
Јапонскиот премиер, Фумио Кишида изјави дека неговата земја, Јужна Кореја и Кина денеска за време на трилатералниот самит меѓу нив ја потврдија важноста...

Шведска ќе и даде на Украина дополнителни 6,5 милијарди евра воена...

0
Шведскиот премиер Улф Кристерсон соопшти дека неговата земја ќе и даде на Украина дополнителни 6,5 милијарди евра воена помош распоредена во текот на...

Норвешка најави дека ќе го уапси Нетанјаху доколку биде распишана потерница

0
Норвешка е првата европска земја која соопшти дека ќе го уапси израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доколку Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог по...

Израелскиот Нетанјаху вети победа по нападите на Иран, расте стравот од...

0
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска вети дека неговата земја ќе постигне победа откако војската соопшти дека ги соборила речиси сите над 300 беспилотни...

Сирскиј: Руските агресори нема да најдат безбедно место на украинската земја,...

0
Руските агресори нема да најдат безбедно место на украинската земја, ниту во позадината, ниту на фронтот,  изјави Олександр Сирскиј, врховен командант на вооружените...

Малави прогласи состојба на катастрофа поради суша

0
Источноафриканската земја Малави прогласи состојба на катастрофа поради големата суша што зафати голем дел од земјата. Претседателот на Малави, Лазарус Чаквера побарал...

Агелер им се заблагодари на граѓаните и институциите на земјава што...

0
Северна Македонија ги потврди своите вредности како лојална земја членка на Алијансата. Таа е четвртата земја која по број на жители и помогна...

Зеленски: Покажавме дека Русија може да биде запрена, но ни требаат...

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изјави дека неговата земја му покажала на светот дека руската армија може да биде запрена. Тој...

Која е тајната на успехот на сингапурската математика?

0
Оваа азиска земја постигна најдобри резултати во меѓународното оценување на учениците, а голема заслуга за тоа има посебниот начин на кој се предава...

Орбан: Унгарија нема да дозволи собири за поддршка на „терористички организации“

0
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека неговата земја нема да дозволи одржување...