таг: заразни

Второто полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни...

0
Комисијата за заразни болести, следејќи ја епидемиолошката состојба, препорача почнувањето на второто полугодие од учебната 2021–2022 год, наставата да се одвива со физичко...

Во Велика Британија 12 починати од омикрон

0
Во Велика Британија починаа 12 лица заразни со сојот омикрон, а 104 лица позитивни на...

Филипче: Комисијата за заразни болести не препорача нови рестриктивни мерки

0
Комисијата за заразни болести не препорача нови рестриктивни мерки, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Здравствениот систем сега е...

Комисијата за заразни болести ќе одржи состанок за состојбата со Ковид-19

0
Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе бидат слушнати предлозите и...

Речиси 50 илјади новозаразени во еден ден во Германија

0
Германија регистрира уште 48 640 заразени со коронавирус, објави Институтот за заразни болести „Роберт Кох“....

Фаучи: Делта сојот е присутен во 80% од новите зарази со...

0
Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, изјави дека делта сојот на коронавирусот предизвика повеќе од 80 проценти од новите случаи во...

Засега нема нови мерки, велат од Комисијата за заразни болести

0
Членовите на Комисијата за заразни болести денеска заседаваат за евентуално воведување на нови рестрикции во земјава поради заштита од ковид-19 и спречување на...

Дополнителни рестриктивни мерки, поради сериозната ситуација со Ковид 19, бара Лекарската...

0
Комисијата за заразни болести треба сериозно да го земе предвид воведувањето дополнителни рестриктивни мерки и протоколи, бидејќи се наоѓаме во исклучително сериозна состојба,...