fbpx

таг: Закон

Претставен нов закон за медиумска слобода во ЕУ

0
Европската Комисија денеска го презентираше новиот закон за слободата на медиуми, чија цел...

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

0
Северна Кореја усвои закон со кој се дозволуваат превентивни нуклеарни напади, објавија денеска севернокорејските државни...

Финска ќе постави бариери на границата со Русија

0
Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за готовност, со што се овозможува поставување на бариери...

ЕК предложи закон за заштита на новинарите и активистите од тужби...

0
Европската комисија предложи усвојување закон со кој ќе се заштитат новинарите и активистите за граѓански...

Зеленски потпиша закон: 15 години затвор за соработка со Русија

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон според кој секој соработник на „државата агресор – Русија“ може заврши во затвор, информираше првиот...

Русија подготвува национализација на странски имот

0
Руското Министерство за економија подготви нацрт закон кој има за цел да го спречи сè...

Од денеска задолжителна вакцинација – Австрија прва во Европа со ваква...

0
Во Австрија денеска стапи на сила закон, според кој вакцинацијата е задолжителна за сите лица...

Франција забрани пластична амбалажа за овошје и зеленчук

0
Во Франција денеска стапува во сила новиот закон со кој се забранува пластична амбалажа за повеќето овошја и зеленчук. ...

Русија воведе задолжителни медицински прегледи за странци

0
Нов контроверзен закон стапи на сила во Русија со кој од странците се бараат здравствени...

На Англичаните може да им биде забрането да присуствуваат на фудбалски...

0
Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател предложи закон според кој за расистички навреди на Интернет на лице може да му биде забрането...