таг: Жозеп

ЕУ менува неколку амбасадори во Западен Балкан, гркот Рокас Михалис доаѓа...

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, одлучи да смени неколку амбасадори или специјални претставници на ЕУ во Западен Балкан, соопшти Радио Слободна Европа...

Украина не може да чека: Борел ја повика ЕУ да ја...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел телефонски разговараше со шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, за напорите на...

Борел: Војната во Украина ќе се одлучи оваа пролет и лето

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека...

Борел: Во Појасот Газа гладот се користи како „воено средство“

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел денеска во седиштето на Обединети нации изајави дека недостига помош за...

Борел: Неопходно е да се изврши притисок врз Израел да дозволи...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска изјави дека е неопходно да се изврши притисок врз израелската влада...

Борел ги повика земјите-членки на ЕУ да испратат повеќе муниција во...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ги повика земјите-членки на Европска Унија повеќе да направат за снабдување со...

Борел: Ќе предложиме режимот на санкции за човекови права на ЕУ...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедност Жозеп Борел денеска најави дека на европските министри учесници на заседанието на Советот за...

Борел: ЕУ започнува поморска мисија против Хутите

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел рече дека целта на мисијата ќе биде заштита на комерцијалните бродови и...

Борел: Русија ќе биде повикана на одговорност за своите воени злосторства...

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека Русија, која прибегнува кон масовно гранатирање на цивилното население и цивилната инфраструктура во Украина, ќе...

Борел: Воспоставувањето на палестинска држава би била најдобрата гаранција за безбедноста...

0
Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека...