таг: ЕМА

ЕМА одобри „бустер“ доза со „фајзер“ и „модерна“

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот...

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години,...

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри денес употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17...

ЕМА анализира лек против артритис за лекување на ковид-19

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека го разгледува барањето за употреба на лек за артритис за лекување на ковид-19 кај возрасните пациенти...

ЕМА алармира да се забрза вакцинацијата, делта сојот е многу заразен,...

0
Eвропската агенција за лекови (ЕМА) објави дека за заштита од делта варијантата на коронавирусот неоходно е да...

Европската агенција за лекови ја анализира врската меѓу вакцините на „Џонсон...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека ги анализира податоците за ретки случаи на нарушувања на нервниот систем пријавени меѓу примателите на...

ЕМА ја анализира врската меѓу вакцините на Џонсон и Џонсон и...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека ги анализира податоците за ретки случаи на нарушувања на нервниот систем пријавени меѓу примателите на...

ЕМА: Две дози вакцина се ефикасни против делта сојот на Ковид-19

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека две дози од вакцините одобрени во ЕУ се ефикасни против делта сојот и препорачува да се...

ЕМА: Регистрирани 415 случаи на згрутчување на крвта по вакцинација со...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките...

ЕМА: Има 415 случаи на згрутчување на крвта по вакцинација

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките...