таг: ЕМА

Европската агенција за лекови не ги сака амстердамските „црвени фенери“ за...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) изрази „крајна загриженост“ поради планот на локалните власти во Амстердам за преселување на познатиот комплекс на „црвените фенери“...

ЕМА одобри вакцина против мајмунски сипаници

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека одобрила вакцина против големи сипаници да се применува во превенција од мајмунски сипаници. ЕМА препорача...

ЕМА почна проценка на бустер доза за тинејџери

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) почна ревизија за да процени дали вакцината против Ковид-19 на Фајзер и Бионтек може да се користи како...

Експерти од ЕMA позитивно ја оценија процедурата на клиничките испитувања на...

0
Добивме позитивен заклучок од ЕМА во врска со клиничките испитувања“, изјави Денис Логунов, заменик-директор на рускиот Национален истражувачки центар за епидемиологија и...

ЕМА одобри петта вакцина против ковид-19

0
Европската агенција за лекови ЕМА ја одобри употребата на вакцината против ковид-19 на Новавакс кај луѓе на возраст од 18 години и постари,...

Ема Радукану избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“

0
Тинејџерската шампионка на УС Опен, Ема Радукану, е избрана за спортска личност на годината на „Би-Би-Си“ за 2021 година. Радукану, која тогаш...

ЕМА: Третата „бустер“ доза за општата популација е следниот чекор

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) ја повтори својата препорака да се дава трета „бустер“ доза од вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ на лица...

ЕМА ја одобри вакцината Модерна за третата доза

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека дополнителната, засилувачка доза на вакцината „Модерна” може да се даде на луѓе на возраст од 18...

Ема Радукану нема да настапи во Москва

0
Британската тенисерка, победничка на УС Опен. Ема Радукану, се повлече од Кремљ Купот, кој наредната недела започнува во Москва. Радукану беше елиминира уште...

Победничката на УС Опен 2021 загуби во второто коло на турнирот...

0
Британската тенисерка Ема Радукану, ноќеска  во второто коло на турнирот во Индијан Велс загуби од 100. светски рекет, Белорусинката Александра Саснович со резултат...