таг: Европскиот

Постигнат договор за Планот за раст на ЕУ за Западен Балкан

0
Советот на Европската унија (ЕУ) и Европскиот парламент (ЕП) постигнаа договор за Планот...

Усогласен Механизмот за финансирање на Планот за раст на Западниот Балкан

0
Претседателството на Советот на ЕУ и претставници на Европскиот парламент постигнаа договор за Регулативата за формирање на Механизмот за реформи и раст на...

Мишел свика нова рунда консултации за Стратешката агенда за идните приоритети...

0
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел упати покана до лидерите на земјите членки на ЕУ за одржување на нова рунда консултации за Стратешката...

Усвоен новиот Европски закон за слобода на медиумите

0
Советот на ЕУ денеска во последна инстанца го усвои Европскиот закон за слобода на медиумите, кој има за цел заштита на слободата на...

Судири меѓу Турците и Курдите во Брисел, има полесно повредени

0
Во близина на Европскиот парламент во Брисел денеска избиле судири меѓу Турците и Курдите, јавуваат локални медиуми. Демонстрациите беа овластени и повикани...

Проширувањето и внатрешните реформи треба да се спроведуваат паралелно, заклучија лидерите...

0
Европскиот совет направи преглед на подготовките за проширувањето и внатрешните реформи врз основа на Декларацијата од Гранада, потсетувајќи дека работата на двата колосека...

Ландсбергис: Императив е одредувањето датум за почеток на преговори со Украина...

0
 Одредувањето датум во Европскиот совет оваа недела за почеток на преговорите со Украина и Молдавија е императив во моментов, изјави литванскиот министер...

Фајненшл тајмс: ЕП ќе ја тужи ЕК поради нејзината одлука да...

0
Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината минатогодишна одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа...

Советот на ЕУ и Европскиот парламент донесоа одлука за забрана на...

0
Советот на Европската Унија и Европскиот парламент донесоа одлука за забрана на забните пломби со амалгам што содржат жива, која ќе стапи на...

Европскиот парламент ќе ја тужи ЕК за одлуката да ги ослободи...

0
Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината одлука да ги ослободи средствата од ЕУ за Унгарија, дознава ДПА, пренесе МИА. ...