таг: Европскиот

Советот на ЕУ и Европарламентот постигнаа договор за реформа на фискалните...

0
Преговарачите на Европскиот парламент и Советот на ЕУ, кој ги претставува земјите-членки, денеска во раните утрински часови постигнаа привремен политички договор за реформа...

Мекалистер: ЕУ правеше грешки и не ги исполни своите ветувања во...

0
Претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер денеска изјави дека Европската Унија правела грешки во процесот на проширување на...

ЕП и го укина имунитетот на поранешната потпретседателка на институцијата Ева...

0
Европскиот парламент го укина имунитетот на поранешната потпретседателка на институцијата Ева Каили, отворајќи го патот за понатамошна истрага за нејзината наводна вмешаност во...

Мишел: Преговарачка кутија со приоритети како Украина и Западен Балкан е...

0
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска укажа на важноста на договорот за буџетот на ЕУ и посочи дека во преговарачката кутија, која...

Европската унија закажа итен самит за поддршката на Украина

0
„Европскиот совет потсетува на своите претходни заклучоци и ја потврдува својата непоколеблива посветеност да продолжи со обезбедување силна политичка, финансиска, економска, хуманитарна, воена...

ЕУ ги принудува тешките товарни возила и автобусите да ги намалат...

0
Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ денеска се договорија да се намали дозволената емисија на јаглерод диоксид од моторите на тешките товарни возила...

ЕП ќе провери дали одлуката на ЕК за доделување европски фондови...

0
Европскиот парламент денеска усвои резолуција во која наведува дека ќе ја процени можноста за укинување на одлуката на Европската комисија за обезбедување над...

Фон дер Лајен: Следниот месец ЕК ќе предложи идеи за функционирање...

0
На декемвриското заседание на Европскиот совет ја потврдивме нашата колективна посветеност на иднина во која сите шест партнери од Западниот Балкан ќе бидат...

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ќе се кандидира за европратеник

0
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел ќе се кандидира за избор во Европскиот парламент (ЕП) во јуни и ќе се повлече од сегашната...

Постигнат договор за реформата на системот на ЕУ за азил и...

0
Претставници на шпанското претседателство со Советот на ЕУ и на Европскиот парламент утрово постигнаа договор за основните политички елементи на петте клучни регулативи...