fbpx

таг: Европска

ЕУ предлага да се деблокираат средствата на руските банки за да...

0
Европска комисија до земјите-членки на Европска Унија достави документ со што се предлага да се ослободат „одредени средства“ од...

Хрватска официјално примена во еврозоната

0
Советот за економски и финансиски работи на Европска Унија (Екофин) ги усвои трите конечни правни...

Шолц смета оти ЕУ мора да ги реформира правилата за гласање...

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Европска Унија мора да ги реформира правилата за гласање во клучните области како што е...

Шведска со пенал до петтата европска круна, стоп на серијата на...

0
Шведска ја освои својата петта европска титула во ракомет, прва по 20 години, откако во фантастично финале со 27:26 ја совладаа Шпанија со...

Австрија ја усвои задолжителната вакцинација против ковид-19

0
Австрија стана првата европска земја која ја усвои мерката за задолжителна вакцинација против коронавирус. Вакцинацијата...

Триесет проценти од територијата на ЕУ ќе бидат заштитени подрачја

0
Европска Унија на 7 јуни ќе дебатира за Стратегијата на ЕУ за биодиверзитет до 2030 година, а следниот ден Европски Парламент ќе гласа...

Децата од 12 години да се вакцинираат против Ковид-19 само ако...

0
Земјите-членки на Европска Унија пред да почнат да ги вакцинираат адолесцентите против Ковид-19 треба да го земат во предвид глобалниот недостиг на вакцини,...

Стерјовски не стана пратеник во албанскиот парламент

0
Лидерот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, не успеа да обезбеди пратенички мандат на...

ВИДЕО: Поранешна европска фудбалска sвезда ги претепа родителите, беше уапсен со...

0
Поранешната европска фудбалска sвезда направи неверојатна глупост. Фреди Гуарин многумина го паметат по неговите игри...

Молдавија е првата европска земја која доби вакцини од Ковакс

0
Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду. Таа...