таг: Европската

Постигнат договор за Планот за раст на ЕУ за Западен Балкан

0
Советот на Европската унија (ЕУ) и Европскиот парламент (ЕП) постигнаа договор за Планот...

Стано: ЕУ сè уште очекува имплементација на сите одредби од Договорот...

0
Европската унија сè уште очекува имплементација на сите одредби од Договорот за патот кон нормализација меѓу Косово и Србија, без оглед на препораката...

ЕК подготви Упатство за ублажување на онлајн ризиците по изборните процеси

0
Европската комисијата изработи Упатство со препорачани мерки наменети за „многу големите онлајн платформи“ со цел ублажување на системските ризици на интернетот што би...

Борел потврди: ЕУ ќе испорача 500.000 гранати на Украина...

0
Европската унија ќе испорача 500.000 од ветените 1 милион артилериски гранати на Украина и има за цел да ја испорача и вкупната сума...

Регулаторите на ЕУ отворија истраги против Apple, Google и Meta

0
Регулаторите на Европската унија отворија истраги против Apple, Google и Meta, први случаи во рамките на сеопфатниот нов закон дизајниран да ги спречи...

ЕУ воведе санкции кон руски физички и правни лица поради смртта...

0
Советот на ЕУ во рамки на Глобалниот режим на Европската Унија за санкции за кршење на човековите права денеска воведе рестриктивни мерки против...

Дводневен лидерски самит на ЕУ за Блискиот исток и Украина

0
Лидерите на Европската Унија (ЕУ) треба да се состанат во четврток на дводневен самит за да разговараат за неколку прашања, вклучително и континуираната...

Германија бара зелено светло за отворање на преговорите за членство на...

0
Група земји-членки на Европската унија, меѓу кои и Германија, бараат зелено светло за...

Над 50 земји ги осудуваат нелегалните избори на Русија на окупираните...

0
Украина, уште 56 земји и Европската унија го осудија незаконски организираното гласање на териториите окупирани од Русија во Украина, како дел од руските...

Борел: Војната во Украина ќе се одлучи оваа пролет и лето

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека...