таг: Европската

Река: Еди Рама повеќе пати ја има повторено поддршката и помошта...

0
Покрај земјите од Европската унија, Соединетите американски држави и членките на НАТО нашиот регион беше силно наклонет да стои покрај Украина и својот...

Украинските безбедносни сили добија нови возила од ЕУ за зајакнување на...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за време на денешната посета на Кијив им предаде 50 нови возила финансирани од ЕУ...

Фон дер Лајен: ЕУ ќе ја одблокира замрзната помош за Полска

0
Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен потврди дека Брисел ќе продолжи со деблокирање на средствата за закрепнување од коронавирусот за Полска....

Се размислува за дисквалификација на израелска песна за Евровизија поради нејзината...

0
реклама Европската радиодифузна унија (ЕБУ) размислува дали да ја дисквалификува израелската песна „Октомвриски дожд“ за...

Фон дер Лајен: Ако повторно бидам избрана, ќе се залагам за...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска во Брисел изјави дека доколку повторно биде избрана на таа функција, ќе биде силен...

Спектакл на небото: Сателитот ЕРС-2 денеска паѓа на Земјата, можно е...

0
реклама Според објавата на Европската вселенска агенција (ESA) на социјалната мрежа X, сателитот ЕРС-2, кој...

ЕУ го повика рускиот вршител на должност во Брисел во врска...

0
Европската унија синоќа го повика рускиот вршител на должноста во Брисел да ја пренесе својата „огорченост“ по смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални...

Фон дер Лајен ја најави својата кандидатура за втор мандат на...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ја најави својата кандидатура за втор петгодишен мандат на чело на извршното тело на...

Фон дер Лајен: Државите кои не се членки на ЕУ мора...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска на панелот на Конференцијата за безбедност во Минхен истакна дека „не може повеќе да има...

Џафери – Стефанишина: Северна Македонија е партнер на Украина и важен...

0
Северна Македонија е партнер на Украина и важен фактор во европската стабилност, истакнал претседателот на техничката Влада, Талат Џафери на средбата во Минхен...