fbpx
17 C
Skopje
четврток, февруари 25, 2021

таг: Европската

Вакцината на АстраЗенека ефикасна за сите возрасни групи

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача употреба на вакцината АстраЗенека против Ковид-19 за сите возрасни групи, и ова е силен сигнал до сите...

ЕК одобри договор со Модерна за уште 300 милиони дози вакцина

0
Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, соопшти попладнево дека е одобрен уште еден договор со фармацевтската компанија, Модерна, за дополнителни...

Вакцината на „Џонсон & Џонсон“ против коронавирусот на разгледување во ЕМА

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) го прими барањето за условно одобрување за пласман на вакцината против Ковид-19, изработена од фармацевтската компанија „Јансен“, што...

Лавров: Русија е подготвена за подобри односи со ЕУ и покрај...

0
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, ја обвини Европската унија за замрзнување на односите, но истакна...

Италија: Марио Драги и официјално станува премиер

0
Италија денес доби нов премиер – поранешниот шеф на Европската централна банка, Марио Драги ја презеде функцијата...

Унгарија е прва земја во ЕУ која ја употребува вакцината „Sputnik...

0
Унгарија од денеска е прва земја на Европската унија која ја употребува руската вакцина провит коронавирусот „Sputnik...

ЕУ е блиску до одобрување на уште една вакцина: Почнаа испитувањата...

0
Европската агенција за лекови објави дека започнала со проценка на вакцината „CVnCoV“ против ковид-19 која беше развиена од германската компанија Кјурвак. Одлуката...

Лавров: Русија е подготвена да ги прекине односите со Европската унија

0
Русија е подготвена да ги прекине односите со Европската унија доколку Брисел воведе санкции што ќе создадат ризик за чувствителните сфери на економијата,...

Фон дер Лајен: Западен Балкан исклучен од механизмите за ограничување на...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека вакцинирањето во ЕУ се забрзува и оти...

ЕУ го одложи планот за вакцинација против Ковид-19

0
Европската унија го пролонгира предвидениот датум за вакцинација против Ковид-19 за три месеци, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен....

Моментална Температура

Skopje
clear sky
17 ° C
17 °
17 °
42 %
0.5kmh
0 %
чет
16 °
пет
17 °
саб
17 °
нед
11 °
пон
12 °

Последни објави