fbpx

таг: државен

Блинкен во ненадејна посета на Украина

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен дојде во ненадејна посета на Киев за да вети нова помош за Украина и другите земји...

„Гаспром“ со видео порака до Европа: „Зимата ќе биде долга и...

0
Рускиот државен енергетски гигант „Гаспром“ објави реклама во која испрати јасна порака до Европа. Во двеминутното рекламно видео „Гаспром“ користи песна од советската ера во...

Блинкен: Воените вежби на Кина се ескалација

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави денеска дека воените вежби на Кина насочени кон Тајван,...

Истражување: Во населбите со повеќе кучиња, има помалку криминал

0
Ново истражување на американскиот Државен универзитет во Охајо посочува дека во населбите со повеќе кучиња, има тенденција да се случуваат помалку злосторства и...

Блинкен ќе бара притисок од Г20 врз Русија да ги отвори...

0
Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен оваа недела ќе ги повика земјите од Г20 да извршат...

Блинкен ја обвини Русија дека ја користи храната како оружје во...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека ја користи храната како оружје во...

Белата Куќа утре ги праќа Блинкен и Остин во Киев, тврди...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека американскиот државен секретар Антони Блинкен и американскиот секретар за...

Новиот американски извештај за човековите права предупредува на глобален тренд на...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја осуди „алармантната рецесија на демократијата“ и почитувањето на човековите...

Блинкен: Оние кои ги извршија убиствата во Буча ќе одговараат за...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека фотографиите од големиот број Украинци убиени во Буча...

Почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД

0
На 84 годишна возраст почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД, соопшти денеска нејзиното семејство. Семејството соопшти дека...