таг: департмент

САД и ЕУ започнаа заеднички механизам за зајакнување на интегритетот на...

0
Американскиот Стејт департмент и Службата за надворешна политика на ЕУ (ЕЕАС) покренаа заеднички механизам за координација на САД и ЕУ за Западен Балкан,...

САД: Курти да го одложи спроведувањето на одлуката за табличките

0
Советникот во американскиот Стејт департмент Дерек Шоле напиша дека разговарал со косовскиот премиер Албин Курти...

Стејт департмент: Бугарија го крши правото на слобода на здружување на...

0
Американскиот Стејт департмент во Извештајот за човековите права за 2022 година во делот за Бугарија, наведува дека тамошните власти продолжуваат да...

Стејт департментот ги повика Американците да ја напуштат Украина

0
Американскиот Стејт департмент издаде нов совет во кој ги повикува Американците во Украина да ја...

САД воздржани за текот на рестартираните преговори за нуклеарниот договор со...

0
Американскиот Стејт департмент соопшти дека ставот на Вашингтон е дека е прерано да се оцени...

Стејт департментот нуди до десет милиони долари за информации за хакерски...

0
Американскиот Стејт департмент ќе понуди награди до десет милиони долари за информации што би довеле до идентификување...

Кина, Русија и Иран меѓу најлошите прекршители на верските права

0
Американскиот Стејт департмент ја обвини Кина за „геноцид“ врз муслиманските Ујгури и другите верски малцинства во годишниот...