таг: денешен

На денешен ден е роден Тоше Проески – ќе наполнеше 43...

0
реклама На денешен ден е роден македонскиот популарен пејач Тоше Проески. Денеска тој...

Меѓународен ден на човековите права: Човековите права се универзални, неделиви, неотуѓиви...

0
На денешен ден во 1948 година беше потпишана Универзалната декларација за човекови права со која првпат во историјата на човештвото се признава неотуѓивото...

(ВИДЕО) На денешен ден се случи најголемата авионска несреќа на сите...

0
На денешен ден, во 1977 година, два авиона Боинг 747 се...

На денешен ден пред 65 години Лајка беше испратена во вселената...

0
,/center> На денешен ден во 1957 година кучето Лајка стана првото животно во вселената, но зад тој историски настан...

Ново археолошкио откритие во Ефес: Што најдоа археолозите во керамичките садови?

0
За време на ископувањата во Ефес, антички град во денешен Измир, Турција, археолозите открија интересни наоди, за кои се верува дека...

ВЕЧЕРВА ПОГЛЕДНЕТЕ ВО НЕБОТО И ЗАМИСЛЕТЕ ЖЕЛБА: Верувајте, чуда се можни!

0
На денешен ден на небото над Ерусалим, во деновите познати како Света Педесетница, во 9 часот наутро во 357 година се појави Светиот...

ЈАЗИКОТ Е НАШАТА ТАТКОВИНА: Инспиративни цитати од великанот Блаже Конески

0
На денешен ден, пред 100 години во прилепското село Небрегово, е роден академик Блаже Конески, еден од најистакнатите македонски културни дејци, писател, врвен...

Десет години од првата европска титула на Дејан Недев

0
На денешен ден пред точно 10 години, Дејан Недев ја освои првата европска титула во традиционално карате во најтешката дисциплина (борби-кумите) во сениорска...

ВИДЕО: Фудбалски виртуоз, 20 години од дебитантскиот настап за Македонија-Гранде Пандев

0
Точно на денешен ден, Горан Пандев во 2001 година дебитираше за националниот дрес. Во Трабзон, против Турција во конечен резултат 3:3, почна неговата...

ВИДЕО од пред 30 години, Панчев: Само овој пенал да го...

0
На денешен ден, 29 мај 1991 година. Пред точно 30 години едни од најголемите македонски фудбалски легенди во историјата, Дарко...