таг: германската

Германија планира „единица за рано откривање“ за борба против десничарскиот екстремизам

0
Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер планира да формира „единица за рано откривање“ за кампањи за странска манипулација и влијание како дел...

Подмладокот на АфД прогласен за екстремистички

0
Германската Канцеларија за заштита на уставниот поредок денеска, по четиригодишно набљудување, го прогласи подмладокот на десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) за екстремистичка...

Германска министерка за надворешни работи: Путин сака да ја уништи Украина

0
Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок ја повтори посветеноста на нејзината земја за континуирана поддршка на Украина, велејќи дека Владимир Путин има...

Германската полиција изврши рации во седум региони поради исламистички групи поврзани...

0
Германската министерка за внатрешни работи најави рации во седум региони на...

Германија ги заострува правилата за престој, побргу ќе ги протерува одбиените...

0
Германската влада планира да го интензивира протерувањето на лицата кои немаат право на...

Русија ги затвора дипломатските претставништва во Германија

0
Германската влада најави дека Русија ќе затвори четири дипломатски претставништва во Германија. Овој...

Хаман: Не ја отфрлам опцијата Тухел наскоро да замине

0
Баерн Минхен ја шокираше германската јавност, кога во саботата, ведаш по освојувањето на шампинската титула...

Германската економија влезе во рецесија

0
Германската економија влезе во рецесија, покажаа најновите официјални податоци, oткако инфлацијата и каматните...

Голема акција и претреси во Германија во врска со шверц на...

0
Германската полиција денеска наутро извршила повеќе претреси против група осомничена за шверц на луѓе, јавува германската новинска агенција ДПА. Во...

Германската министерка за одбрана поднесе оставка поради изјава за војната во...

0
Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт поднесе оставка по критиките за одговорот на Германија на...