fbpx

таг: германската

Германската влада го одобри распоредувањето војници во БиХ

0
Германската влада, по десет години, повторно одобри распоредување на свои војници во воената мисија на...

Помош за руските државјани кои се прогонувани во Русија

0
Германската влада постигна договор за нови поедноставени регулативи за обезбедување азил на руските граѓани кои...

„Сименс“ конечно одлучи да го напушти рускиот пазар

0
Германската мултинационална компанија „Сименс” најави дека ќе го напушти рускиот пазар, придружувајќи им се на стотиците компании што се повлекоа од Русија поради...

Највисокото живо куче во светот има 104,6 сантиметри

0
Германската дога (Great Dane) Зевс е највисокото живо куче во светот. Станува збор за двегодишен пес кој се чува во Бедфорд, Тексас, САД,...

Германија се подготвува да испорача воени возила на Украина

0
Германската компанија за наменска индустрија „Реинметал“ побара одобрение за извоз на 100 стари борбени пешадиски...

Германија испраќа 1 милијарда евра воена помош за Украина

0
Германската влада вели дека планира да издаде повеќе од милијарда евра воена помош за Украина....

ЗОИ: Херман победничка во биатлонот на 15 километри

0
Германската биатлонка Дениз Херман го освои златото на Олимпијадата во Пекинг во индивидуална трка на 15 километри. Херман патека ја мина со време...

Оставка на шефот на германската морнарица по спорните изјави за Украина

0
Шефот на германската морнарица, вицеадмиралот Кај-Ахим Шонбах, поднесе оставка по контроверзните изјави за кризата во Украина, објави портпаролот на Министерството за...

СКАНДАЛ во Германија – скриени камери во соблекувалните на женски ракометен...

0
Германската полиција потврди дека спроведува истрага откако во соблекувалната на врвниот ракометен клуб ТуС Мецинген биле пронајдени две скриени камери. Според клубот, неименуван...

Унгарија елиминирана од ЕП, Исланд е хитот на ЕП

0
Германската ракометна репрезентација славеше со убедливи 30-23 во мечот против Полска, па така со три победи ја заврши групата Д на првото место,...