fbpx

таг: власти

Таблети со јод добиваат жителите околу нуклеарната централа Запорожје

0
Украинските власти почнаа да им делат таблети со јод на жителите во близина на нуклеарната...

Родителите на исчезнатиот Мартин допатуваа од САД во Грција

0
Грчките власти ја продолжуваат потрагата по исчезнатото 28-годишно момче Мартин, на Халкидики. Денеска акцијата беше отежната поради силниот ветер. Властите велат...

Лисичанск и понатаму цел на руската артилерија

0
Лисичанск и понатаму е цел на тешка руска артилерија, откако регионалните власти на истокот на...

Русите повторно му се нафрлија на Киев, најмалку две жртви

0
Киев денеска беше цел на руски гранатирања. Украинските власти објавија дека најмалку две згради биле бомбардирани при воздушни напади.Жителите на погодените...

САД: Одобрена вакцинација против Ковид-19 на деца од шест месеци до...

0
Американските здравствени власти препорачаа да се даде вакцина против Ковид-19 на деца на возраст од шест месеци до пет години, последната возрасна група...

Обвинувањата во бугарскиот државен врв

0
Бугарските власти и денеска продолжија со меѓусебни обвинувања. Претседателот Румен Радев го обвини премиерот дека досега не успеал да подготви бугарски...

Битката за Донбас продолжува и денеска, Северодоњецк отсечен

0
Украинските власти велат дека руските сили сега имаат контрола над поголемиот дел од Северодонецк, откако...

Белгија: Потврден е десеттиот случај на мајмунски сипаници

0
Здравствените власти соопштија дека се потврдени десет случаи на мајмунски сипаници во Белгија, други случаи...

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски сипаници

0
Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи на мајмунски сипаници, со што вкупниот број се искачи на 49, а бројот на заразени во...

Корона вирусот се појави и во Северна Кореја

0
Севернокорејските власти го потврдија присуството на корона вирусот за прв пат од почетокот на пандемијата, објави денеска новинската агенција КЦНА. ...