fbpx

таг: бугарскиот

Софија: Нема отстапки кон Мкаедонија, остануваме на државните позиции

0
Од партијата предводена од бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ги потврдија веќе познатите барања на Софија за деблокирање на евроинтегративниот процес...

Радев: Секоја отстапка од Владата ќе предизвика криза

0
Бугарскиот претседател Румен Радев го предупреди  премиерот Кирил Петков да се придржува до Декларацијата со условите на Софија, во дијалогот со...

Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ тој сепак спомена дека...

(ВИДЕО) Граѓани го гаѓаа Петков со снежни топки

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков доживеа инцидент на одбележувањето на националниот празник по повод ослободувањето на...

Софија: Јанев пред разрешување од министер за одбрана, Петков побара негова...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков најави, пред денешната сдница на Владата во Софија, дека ќе побара оставка од министерот за одбрана, Стефан...

Кирил Петков: Јас и Димитар нема да подлегнеме на провокации

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков во објава на својот Фејсбук профил објави дека никој нема да ги спречи него и македонскиот премиер...

Петков: Гоце Делчев е незаделен дел од нашата заедничка историја со...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков на Фејсбук страницата на Владата на Бугарија сподели текст за 150-годишнината...

Петков: Ја славиме годишнината од раѓањето на бугарскиот револуционер, Гоце Делчев

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков на официјалната страница на Фејсбук на Владата на Бугарија објави текст...

Ангел Димитров: Колегите не се подготвени да прифатат заедничка историја

0
Шефот на бугарскиот дел на Заедничката историска комисија со Северна Македонија Ангел Димитров  изјави дека...

Петков и Радев излегуваат од изолација

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков и претседателот Румен Радев денеска излегуваат од изолација, откатко и двајцата...