fbpx

таг: бугарскиот

Петков: Немам самостоен договор за тргање на ветото, решението треба да...

0
Како премиер не преземам никакви обврски самостојно, порача бугарскиот премиер Кирил Петков во изјава на...

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети Скопје

0
Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да го посети Скопје, изјави шефицата на Кабинетот на претседателот на Владата на Бугарија, Лена...

Петков: Продолжуваат разговорите меѓу двете влади

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат,...

Румен Радев контра Бујар Османи

0
„Неумесно и нездраво е да се поставуваат ултиматуми“ – вака бугарскиот претседател Румен Радев ја коментираше изјавата на шефот на дипломатијата...

Радев: Северна Македонија во ЕУ не може да се случи без...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ не може да...

Бугарска делегација во Брисел на разговори за прекинот на испорака на...

0
Бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев и министерот за енергетика Александар Николов денеска...

Петков: Бугарија нема да подлегне на уцени и да го плаќа...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека неговата земја е подготвена за прекинот на испорака на...

Софија: Нема отстапки кон Мкаедонија, остануваме на државните позиции

0
Од партијата предводена од бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ги потврдија веќе познатите барања на Софија за деблокирање на евроинтегративниот процес...

Радев: Секоја отстапка од Владата ќе предизвика криза

0
Бугарскиот претседател Румен Радев го предупреди  премиерот Кирил Петков да се придржува до Декларацијата со условите на Софија, во дијалогот со...

Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ тој сепак спомена дека...