таг: бугарскиот

Радев: Набргу ќе се знае дали ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска ќе работат...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев вели дека набргу ќе биде јасно дали новоизбраната претседателка...

Бугарскиот премиер Денков поднесе оставка

0
Бугарскиот премиер Николај Денков вчера соопшти дека поднел оставка од премиерската функција, како...

Бугарскиот парламент го отфрли ветото на претседателот Радев, за да одобри...

0
Бугарскиот парламент на 8 декември одобри две испораки на воена помош за Украина, една за опрема за противвоздушна одбрана и една за оклопни...

Сите билети се распродадени за средбата Левски-Шкупи

0
Бугарскиот тим Левски ќе има голема поддршка од трибините за реванш мечот против Левски во...

Радев ја свика првата седница на новиот парламентарен состав во Бугарија

0
Бугарскиот претседател Румен Радев за в среда (12 април 2023) во 10 часот ја свика првата седница на новото 49. Народно...

Радев: Бришењето на бугарските клубови нема да ја избрише цврстата определба...

0
Oдлуката на властите во Северна Македонија да го избришат бугарскиот клуб „Иван Михајлов“...

Милков: Амбасадорот Ангелов ќе се врати во Скопје кога ќе се...

0
Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов би можел да се врати во Скопје, кога за тоа ќе се создадат соодветни услови,...

Бугарија бара безбедноссна гаранција за посетителите на 4 февруари

0
Посакуваме деескалација и дијалог, рече бугарскиот шеф на дипломатијата Николај Милков, прашан за билатералните односи со Македонија. Во оваа насока, како...

Радев ќе го врачи третиот мандат на „БСП за Бугарија“ за...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе и го додели мандатот за состав на нова влада...

Радев ќе им даде мандат за влада на „Продолжуваме со промената“

0
Бугарскиот претседател Румен Радев на 3 јануари ќе го врачи вториот мандат за формирање влада...