fbpx

таг: Бран

Омикрон ја затвора Европа: Поради ширењето на новиот сој во повеќе...

0
Ширум Европа започна да се шири нов бран на коронавирусот, а повеќето земји воведуваат построги епидемиолошки мерки, од задолжително носење на мерки, забрани за...

Д-р Данаиловски: Доаѓа нов бран на ковид-19 во Македонија

0
Доаѓа нов бран во Македонија, зголемените бројки на заразени се почеток на есенско зимски бран, предупредува епидемиологот Драган Данаиловски. Според него поради непочитување на здравствените...

Д-р Олумчев: Прерано се олабавивме, нè очекува тешка пандемиска зима

0
Пикот на четвртиот ковид бран допрва доаѓа. Бројките на новодијагностицирани растат, вакцинацијата за прва доза речиси замре, ретко кој носи заштитни маски и...

Европа ја очекува нов бран ако не останеме дисциплинирани, предупредува СЗО

0
Нов бран случаи на коронавирус наскоро може да ја зафати Европа, предупреди Светската здравствена организација, нагласувајќи дека опаѓањето на бројот на инфекции во...

Индонезија воведува итни мерки поради нов бран на Ковид-19

0
Индонезија оваа недела ќе воведе „итни мерки“ поради силниот бран на епидемијата на корона вирусот, изјави денеска...

Страшен црн рекорд: Топлотен бран во Канада зеде најмалку 233 жртви

0
Смртоносниот топлотен бран во Канада досега однесе најмалку 233 животи, соопштија властите. Ова е невиден црн рекорд поради екстремно високи температури. Најсилно...

Температури над 49 степени во Канада – десетици жртви од топлото...

0
Десетици луѓе починаа во Канада во силниот жежок бран, кој ја зафати земјата со рекордно високите температури,...

СЗО: Третиот бран на коронавирус во Африка може да биде најлош

0
Третиот бран на пандемијата на коронавирус во Африка се шири брзо и тешко го погодува континентот каде има недостиг на вакцини, предупреди регионалната...

„Вампирска“ вакцинација во замокот на Дракула!

0
Туристите кои периодов ќе сакаат да престојуваат во дворецот Бран, од 14 век, сопственост на влашкиот регионален...

Здравството пред колапс: Болниците преоптоварени, 1684 хоспитализирани, околу 22.000 активни случаи...

0
Не стивнува третиот бран на пандемијата од коронавирусот. И вчера беше регистриран голем број на новозаразени и починати. Во претходното деноноќие забележани се...