таг: болести

ЦДЦ со препорака до Американците: „Не се вакцинирајте со Џонсон и...

0
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) им препорача на Американците да изберат една од двете други овластени вакцини...

Филипче: Комисијата за заразни болести не препорача нови рестриктивни мерки

0
Комисијата за заразни болести не препорача нови рестриктивни мерки, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Здравствениот систем сега е...

Комисијата за заразни болести ќе одржи состанок за состојбата со Ковид-19

0
Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе бидат слушнати предлозите и...

САД почнуваат со вакцинирање против ковид-19 на деца од пет до...

0
Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) синоќа препорача вакцинирање на деца против ковид-19 од...

Американците предупредени да не патуваат во неколку земји, меѓу нив и...

0
Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги предупреди американските граѓани да не патуваат во...

Фаучи: Во САД над 99 проценти од починатите не биле вакцинирани...

0
Американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи изјави дека 99,2 проценти од луѓето кои починале во САД од последици од Ковид-19 не биле...

На Клиниката за ортопедски болести извршена првата трансплантација на коски

0
На Клиниката за Ортопедски болести денеска е направана првата трансплантација на коска кај 19-годишен пациент. Операцијата, како што соопшти Министерството за здравство траела...

Бобинките штитат од хронични болести и се корисни особено за здравјето...

0
Бобинките штитат од хронични болести и се корисни особено за здравјето на овој органНа сите понекогаш ни се случува да заборавиме нечие име,...

Дополнителни рестриктивни мерки, поради сериозната ситуација со Ковид 19, бара Лекарската...

0
Комисијата за заразни болести треба сериозно да го земе предвид воведувањето дополнителни рестриктивни мерки и протоколи, бидејќи се наоѓаме во исклучително сериозна состојба,...

Болните од Хашимотовиот тиреоидитис да не се вакцинираат со „Фајзер“

0
Заболените од автоимуни болести се во голема дилема дали да се вакцинираат против ковид-19. Ним, генерално, барем засега, не им се препорачува вакцинција,...