Пеп Гвардиола во последно време бележи повеќе од одлични резултати со Манчестер Сити и е на добар пат повторно да ја освои титулата во Англија.

Ерик Гарсија не доби покана на последните два натпревари што го скрши срцето на Гвардиола, што и самиот успешен тренер го призна.

„Тој не беше повикан на последните два натпревари и тоа ми го скрши срцето затоа што тој не го заслужува тоа“, рече Гаурдиола.

Шпанскиот тренер откри дека Гарсија од следната сезона ќе игра во Барселона.

„Мислам дека Гарсија ќе игра во Барселона. Тие не купуваат нормални играчи, тие сакаат тој да биде врвен играч“.

„Не можете да замислите што значи тоа за мене. Тој е како син за мене. Откако ја продолжи минатата сезона, тој беше најдобар стрелец на Манчестер Сити“, додаде Гвардиола.

Гарсија, кој беше член на младинските екипи на Барселона на Ноу Камп, се враќа како слободен агент.