Кујната од КАТАР спаѓа во традиционалната арапска кујна, за која се специфични зачините како цимет, кардамон, шафран, разни јаткасти плодови, лимета и суви кајсии. Историски гледано, позицијата на Катар (се наоѓа на работ на Персискиот Залив со пристап до Арапското Море и Индискиот Океан и копнена граница со остатокот од Блискиот Исток, обезбедувајќи пристап до Африка, Персија, Индија, Кина и поранешната Отоманска империја ) е исклучително поволна и за копнена и за поморска трговија. Историски гледано, катарските трговци тргувале со стоки, вклучително и храна и зачини, за суровини, како што се корали, бисери и коњи, сè до нафтениот бум на Катар во 1970-тите.

Од откривањето на нафтата и гасот, Катар претрпе значителни промени. Подоцнежниот развој на земјата и зголемувањето на туризмот доведоа до масовен прилив на странци од целиот свет. Денес, гастрономската сцена на Катар е исто толку динамична како и економијата на земјата и постојано се развива. Сепак, традиционалните јадења сè уште се исклучително популарни и можат да се најдат низ целата земја.

Исклучително возбудлива кујна

Традиционалната катарска кујна комбинира смели вкусови со здрави, природни состојки. Земјените, но живи вкусови на чорби, кари, чорби и чорби се добиваат со квалитетни состојки и едноставни методи на готвење, најчесто во едно тенџере. Кардамон, каранфилче, луми (сушена лимета) и ким се вообичаени вкусови во катарската кујна. Арапското кафе (Qahwa) е исто така дел од гастрономската традиција на Катар, и се служи после оброк, обично со урми.

Во Катар ручекот е главниот оброк во денот, а полесни оброци се јадат наутро и навечер. Меѓутоа, како што се повеќе луѓе работат во текот на денот, вечерните семејни оброци стануваат се почести. За многу семејства, петочниот ручек е најважниот собир во неделата. Навиките за јадење се разликуваат за време на Рамазан, кога муслиманите постат од утро до зајдисонце. Појадок и лесни закуски се служат пред изгрејсонце во оброк наречен сухур, а потоа голем вечерен оброк наречен ифтар се дели со пријателите и семејството на зајдисонце.

Мајбус

Мајбус се смета за национално јадење на Катар, а тоа е бавно варено јагнешко или пилешко со ориз. Ова е еден од најчестите оброци што се служи во катарските домови и се подготвува како јадење со едно тенџере. Месото се става во тенџере со малку кромид, домати и зачини и потоа полека се готви на тивок оган додека сè не е меко. Често се комбинира со Daqoos, домашен сос од домати и лук.

Балалет

Balaleet се тестенини варени со шеќер, цимет, шафран и кардамон, кои често се служат со омлет одозгора. По текстура, ова јадење е слично на пудинг и се служи топло или ладно, најчесто за појадок, но понекогаш и како десерт. Потеклото на балалетот е непознато, но се смета дека потекнува од Персија.

Хаарес

Хаарес е јадење со едно тенџере направено од крупно мелена пченица и месо, и има конзистентност на каша. Ова јадење може да биде благо или многу зачинето со зачини како ким, ѓумбир и цимет. Зајаците традиционално се подготвувале на огниште, но во денешно време најчесто се подготвуваат во тенџере.

По потекло од Ирак, зајаците станаа многу популарни во земјите од Заливот, каде што денес се служат заедно со традиционалните рамазански оброци. За време на Рамазан ова јадење се подготвува во големи количини во домовите на Катар и по обичај се дели на соседите и посиромашните сограѓани.

Лукаимат

Лукаимат се пржени кнедли направени од слатко тесто. Однадвор се крцкави, а внатре лесни и воздушни. Направени од гриз, брашно, сол и вода, овие топчиња тесто се пржат до златно кафеава боја. Откако ќе бидат готови, се преливаат со мед, урми или шеќерен сируп кој е зачинет со кардамон и шафран.

Обичниот лукаимат може да се зачини со шеќер или сусам, како и да се наполни со урми, ореви или крем. Рецептот за лукаимат е пронајден во една од најраните арапски готвачки книги, напишана во 13 век, а постојат записи кои го спомнуваат лукаиматот како една од јадењата што се подготвуваат за харемот на османлискиот султан. Најчесто се јаде за појадок или како ужина, а се подготвува и за големи семејни оброци за време на бајрамските прослави.

Катајеф

Катајеф се палачинки од гриз исполнети со сирење или ореви, пржени или печени, а потоа прелиени со сируп од розов шеќер. Палачинките Катајеф, во форма на полумесечина, често се поврзуваат со светиот месец Рамазан, а многу муслимани ги јадат кога го прекинуваат постот.

Постојат многу варијации на ова јадење, а некои вклучуваат користење на намаз од бадеми, рендан кокос или ф’стаци. Може да се полнат и со свежо овошје како што се јагоди или исечкани банани. Катајеф се служи како јадење за појадок или десерт, а најчесто се јаде со кафе.

Регаг

Регаг е пунџа, тенка и лесна како хартија. Често се служи со свежо сирење, мед, нутела или се јаде со чорби и чорби. Се приготвува од пченично брашно, сол и вода, така што тестото се расукува и се пече на загреан камен или во посебен сад, додека малку не порумени и не стане крцкаво.

Во минатото, регагот беше основа на исхраната на номадските бедуински племиња, а се јадеше во комбинација со јогурт или кисело млеко. Денес, уличната храна е популарна и може да се најде во кафулињата и рестораните низ целиот регион. Често се јаде како закуска или предјадење и може да се купи готов во повеќето продавници.

Шакшука

Шакшука е популарен појадок кој се состои од јајца кои се или пржени или задушени во зачинет сос од домати. Не постои фиксен рецепт за ова јадење, може да се додадат зачини на почетокот или на крајот на готвењето, а заеднички состојки вклучуваат ким, кромид, лук, свежа пиперка, морско оревче и мелени чили пиперки.

Доматите се традиционална состојка, а многу готвачи во ова јадење додаваат малку јогурт или свежо козјо сирење. Се вели дека ова јадење потекнува од Отоманска Северна Африка кога доматите биле воведени во регионот како дел од трговските односи со Колумбија.

Денес е популарно во целиот свет, но се смета за блискоисточно јадење кое е карактеристично за целиот регион. Шакшука е совршена како брз и хранлив појадок или како мезе за ручек или вечера.

Ум Али

Ум Али е катарска варијанта на леб пудинг, направен од низа слоеви кора од тесто, натопена во засладено млеко, а понекогаш со вкус на вода од роза и вода од цветови од портокал. Овој десерт е прелиен со бланширани бадеми, исечени ф’стаци и полни златни суво грозје.