Според проекциите за резултатите од среднорочните избори во САД, републиканците освоија мнозинство во Претставничкиот дом, поставувајќи ја основата за двегодишна поделба на власта во американскиот Конгрес, бидејќи демократите на претседателот Џо Бајден ја задржаа контролата врз Сенатот.

Advertisements

Благодарение на мнозинството во Претставничкиот дом, републиканците ќе можат да го спречат Бајден да ја спроведе неговата политичка агенда и да покренат потенцијално политички штетни истраги за неговата администрација и семејство. Сепак, тесната изборна победа на републиканците е далеку од „црвениот бран“ на кој се надеваше партијата.

По повеќе од една недела пребројување на гласовите, Едисон Рисрч предвиде дека републиканците ги освоиле 218-те места што им се потребни за контрола на Претставничкиот дом. Партијата го освои одлучувачкото 218. место во 27. конгресна област во Калифорнија.

Иако Бајден ја загуби контролата врз Претставничкиот дом, тој рече дека очекува да работи со републиканците. На прес-конференција минатата недела, тој рече:

„Мислам дека американскиот народ јасно стави до знаење дека очекува републиканците да бидат подготвени да соработуваат и со мене“.

Прикажи повеќе