Руски ракетен напад сериозно оштети клучен енергетски објект во главниот град на Украина, соопшти денеска операторот на електроенергетскиот систем на земјата. Гувернерот на Киев Олексиј Кулеба изјави дека во нападот никој не е убиен или ранет.

Компанијата за пренос на електрична енергија Укренерго соопшти дека екипите за поправка работат на враќање на струјата, но ги предупредиле жителите за можни прекини. Локалните власти ги повикаа жителите на областа Киев и жителите на трите соседни региони да ја намалат потрошувачката на енергија во вечерните часови на најголема побарувачка.

Прикажи повеќе