Утрово, руските сили го гранатираа Запорожје. Како што објави Некста ТВ, погодена е градската инфраструктура, а некои места останале без струја.

На твитер-профилот е објавено видео за кое се вели дека се хотел и електрична трафостаница кои се погодени од ракети и дека има луѓето под урнатините.

Повикувајќи се на претседателот на регионалната воена управа на Одеса, Серхиј Брачук, исто така Некста ТВ објави и дека се ракетирани железничка станица во Харков, при што се уништени вагони-ладилници со телата на нивните војници.

Прикажи повеќе