Тешките борби продолжија во источна Украина, а руските сили гаѓаа цивилна и енергетска инфраструктура во Доњецк и Луганск, лансирајќи два ракетни напади врз Костјантињивка и десетици ракетни напади врз неодамна ослободениот град Керсон на југ, соопшти денеска Генералштабот на Украинските вооружени сили. Генералштабот наведува дека во Луганск руските сили „продолжуваат да ги користат цивилите како жив штит, поставувајќи воена опрема и позиции за оган во близина на станбени згради каде што живее цивилното население“.

Advertisements

Во многу делови на Украина, особено во Одеса, екипите за итни случаи френетично работеа за да го намалат недостигот на електрична енергија предизвикан од руските напади, особено пристаништето на Црното Море Одеса, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање на 11 декември. Околу 1,5 милиони луѓе во регионот на Одеса останаа без струја по нападите со руски беспилотни летала. Во меѓувреме, украинските сили го нападнаа рускиот окупиран град Мелитопол. Жителите на Мелитопол, стратешки јужен град со околу 150.000 жители, известија дека доцна на 10 декември одекнале големи експлозии во источниот дел на градот, а пожарите гореле до утрото на 11 декември. Украинската војска не даде детали, но рече дека цели биле касарни.

Прикажи повеќе