Поп суперѕвездата Ријана ќе го води шоуто на полувремето на најгледаниот спортски настан во Соединетите Американски Држави, Супер Боул, објави таа на Твитер.

Натпреварот за титулата во Националната фудбалска лига (НФЛ) ќе се одржи во Аризона во февруари. Ријана ја одби првата покана на Лигата во 2019 година во знак на солидарност со поранешниот бек Колин Кеперник, кој почна да клечи пред спортски настани во знак на протест против расната дискриминација во САД.

Претставата на полувремето е крајно воодушевувачка за музички дела, бидејќи самиот натпревар го гледаат над 120 милиони луѓе.

Минатата година ја изведоа раперите Д-р Дре, Снуп Дог, Еминем, Мери Џеј Блајџ и Кендрик Ламар, кои дури добија Еми за 14-минутниот настап. „Ријана е неверојатна пејачка која брзо стана икона“, изјави директорот за музика на НФЛ, Сет Дудовски.

Џеј Зи, чие студио Rock Nation ќе помогне во организирањето и изведувањето на шоуто, ја нарече Ријана „скромна девојка која ги надминува очекувањата со секој чекор од нејзината кариера“. “Таа е некој кој е роден на малиот остров Барбадос, но стана еден од најпрепознатливите уметници на сите времиња.

Таа постигна сè сама и во бизнисот и во забавата”, додава тој.