ЗГРАДАТА во непосредна близина на националниот парк Џошуа Трво во Калифорнија е архитектонско чудо што ги восхитува луѓето ширум светот. Тесната, долга, правоаголна куќа изгледа како облакодер со низок кат, а целосно е направена од рефлектирачко стакло, поради што изгледа како да се спојува со околината и исчезнува во пустината. Така го добила името „невидлива куќа“.

Огледалната фасада е обложена со стакло во вредност од 700 илјади долари

Дизајниран е од филмскиот продуцент Крис Ханли, а инспирацијата ја нашол во филмот „Вселенска одисеја“, кој го отелотворува футуристичкиот изглед што сакал да го постигне. Архитектот и уметник Томаш Осински му помогна да ја реализира идејата. За изградба им требаа шест години. Поради високите температури на локацијата, фасадата е обвиткана во стакло Solarcool во вредност од 700.000 долари, кое ја рефлектира топлината, што исто така им дава изглед на огледалата.

Минималистичка естетика

Куќата се карактеризира со бетонски подови и лесен мебел за да не се одвлекува вниманието од прекрасниот поглед на пустината. Се простира на 550 метри квадратни и има три спални соби со сопствени бањи, кујна и трпезарија.

Доколку високите температури во пустината ве плашат, не грижете се, во дневната соба има внатрешен базен за да се разладите, а кога ќе паднат температурите, можете да го загреете. Стаклените ѕидови може да се отворат и од три страни.

Ги привлече и најголемите светски ѕвезди

Невидливата куќа беше домаќин на многу познати личности, како Деми Ловато и Дипло. Најчесто се изнајмуваше за свадби, снимање рекламни кампањи и промотивни видеа, а можеше да се изнајми и за обичен викенд преку Booking.

Ако сте спремни да се посветите на живеење во пустина и да имате резервни 18 милиони долари, ова архитектонско чудо може да биде вашиот дом. Огласот можете да го погледнете овде.