Грчкиот претставник го победи Арсенал на „Емирати“ со 1:0, но тоа нема да биде доволно за понатаму, бидејќи Арсенал славеше со 3:1 на првиот натпревар.

Арсенал беше домаќин на Олимпијакос и по голема победа за викендот во градското дерби над Тотенхем вечерва следеше ново изненадување.

Гостите ја совладаа екипата од Лондон со голот на Мароканецот Јусеф Ел Араби во 51. минута, но таа победа е со горчлив вкус. Гостинскиот играч Усејну Ба доби два жолти картони за една минута и така го остави својот тим заглавен до крајот на мечот.

Топџиите на првиот натпревар се стекнаа со голема предност со головите на Одегард, Габриел и Ел Нени, кои некако ги задржаа вечерва.

Во вториот натпревар кој започна во 18:55 часот и Гранада отиде понатаму покрај поразот.

Норвешки Молде славеше со 2: 1, но благодарение на победата од 2: 0 на првиот натпревар, Шпанците се пласираа во счетвртфиналето во Лигата на Европа.