На првиот натпревар од полуфиналето на Купот на Португалија, Брага и Порто одиграа натпревар без победник (1:1).

Порто имаше предност од деветтата минута, но домашниот тим постигна гол во 12-та минута од средбата и со тоа дојде до израмнување и многу подобар резултат пред реваншот.

Голема нервоза се виде на овој натпревар. Судијата им подели осум жолти картони и два директни црвени картони, двата на играчите на Порто.

Сепак, она што привлече внимание беше ситуацијата во која фудбалерите на двата тима мораа да туркаат брза помош што заглави на теренот.

По сериозната повреда на играчот на домашниот тим Дејвид Карм, брзата помош мораше да интервенира на теренот. Сепак, по реакцијата поради мекоста на теренот, возачот остана во неволја, бидејќи не можеше да излезе.

Играчите скокнаа да му помогнат. Тие успеаја да го истуркаат комбето од теренот и со тоа му пружија огромна помош на возачот.