ПСЖ го пречека тимот Св. Етјен, и на крајот во неверојатен натпревар домашниот тим ја прослави победата со резултат 3: 2.

По грешката на Лил во петокот против Монпелје (1:1), ПСЖ бараше три бода кои ќе го доближат до ривалот за титулата на само еден бод помалку.

Св. Етјен заврши одлична работа на овој натпревар. Гостите го оставија поседот на топката, а својата шанса ја чекаа од контра. Успеаа да поведат, да изедначат, но на крајот загубија.

ПСЖ создаде неколку добри шанси во првото полувреме. Мбапе шутираше непрецизно во 19. минута од натпреварот, а десет минути подоцна Пабло Сарабија ја погоди рамката од голот.

Во продолжение на акцијата, Данило имаше шанса, но не успеа да погоди, како и остатокот од тимот во остатокот од првиот дел, по што резултатот беше 0: 0.

И во продолжение, ПСЖ се обиде на сите начини да го пробие бункерот на гостите, кои од друга страна ја чекаа својата шанса од контранапад. Едната од нив дојде во 78. минута од средбата. Трауко одлично нафрли од левата страна, а Денис Буанга погоди за 0:1.

Прославата на гостите траеше кратко. Веќе во следниот напад ПСЖ дојде до израмнување, а за 1:1 се погрижи Килијан Мбапе со својот 22-ри гол во Лига 1 оваа сезона.

Килијан Мбапе го смени резултатот неколку минути подоцна Тој постигна одличен гол во 87. минута за 2:1

Сепак, во 92. минута шок за парижаните. Хамоума погоди за 2:2 и се чинеше дека домашниот тим остана без два големи бода во борбата за титулата.

И тогаш Мауро Икарди излегува на сцена. Тој постигна гол во 95. минута од натпреварот и му донесе на својот тим три бода и огромен триумф.

Секако треба да се истакне дека на овој натпревар го немаше Нејмар во составот на ПСЖ, кој со многу возбуда го следеше овој натпревар од трибините.