КРИСТИЈАНО РОНАЛДО размислувал да го напушти фудбалот пред да се приклучи на Манчестер Јунајтед во 2003 година, откако наводно бил малтретиран во Спортинг Лисабон. Роналдо пристигна во Лисабон како 12-годишно дете од Мадеира во 1997 година, каде што се приклучи на академијата на Спортинг, но неговиот почеток не беше лесен ако се суди според книгата „Меси против Роналдо: Едно ривалство, два кози и ера што го промени Светска игра“.

Во извадоците објавени од The ​​Sun, се тврди дека Роналдо размислувал да се откаже од фудбалот уште пред да започне неговата кариера. Тој планирал да се откаже од фудбалот додека бил во академијата во Лисабон.

Според книгата, Роналдо бил задеван од други момчиња поради неговиот тежок мадејрански акцент и плачел секој ден бидејќи му недостигале семејството и пријателите. Роналдо се бореше со емоциите, а како мал учествуваше во низа расправии и тепачки со други момчиња во училишниот двор.

Според книгата, Роналдо фрлил стол кон еден од наставниците кои го исмевале поради неговиот акцент. Поради проблеми во училиштето, на Роналдо му беше дозволено да си замине и да се фокусира само на фудбалот. Набрзо стана првотимец на Спортинг, а се останато е историја.