Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, најави големи промени во клубот во наредниот период.

Лапорта има навистина тешка задача да го извлече клубот од финансиската криза и да направи целосна реконструкција на тимот, што тој го најави.

Престојот на многу играчи, вклучувајќи го и тренерот Роналд Куман, е под голем прашалник. Најавени се разговори со Холанѓанецот за следната недела и ќе се знае дали тој ќе го води тимот до следната сезона.

Сепак, Мундо Депортиво денес носи прилично неверојатна приказна и наводно Жоан Лапорта има навистина луда идеја кога станува збор за назначување нов тренер.

Весникот тврди дека претседателот на Барселона ќе му ја понуди работата на тренерот на легендарниот Франк Рајкард, човекот кој со голем успех ја водеше Барса од 2003 до 2008 година.

Во тој период, каталонскиот великан имаше навистина прекрасен тим. Се појави и Лионел Меси, а Барса во тој период зеде две шампионски титули, два шпански Суперкупа и Лига на шампиони.

Рајкард не е активен во тренерската дејност од 2013 година, кога ја напушти позицијата селектор на Саудиска Арабија.

Ова не е крај на наводните идеи на Жоан Лапорта. Истиот весник тврди дека претседателот на Барселона сака да го ангажира напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски, но шансите за тоа се многу мали.

Лева има огромна плата во Баерн. Тој сигурно не би се согласил да игра за помалку од 20 милиони евра, а Каталонците не можат да му ја понудат таа бројка.

Приказната донесена од Мундо Депортиво е прилично нереална, но никогаш не знаете што ни носи утре.