Претставниците на поранешната ѕвезда на Реал Мадрид и Арсенал, Месут Озил, ги демантираа шпекулациите во турските медиуми дека е подготвен да го раскине договорот со Башакшехир и да објави фудбалска пензија.

Турските медиуми објавија дека 34-годишниот Германец со турско потекло, ќе објави пензионирање по новата лоша сезона во Суперлигата, но агентите на Озил за германската новинска агенција „ДПА“ објавија дека „нема ништо во тие вести“ и дека тој дефинитивно ќе ја заврши сезоната со Истанбул Башакшехир.

Озил се врати во Турција со неговиот омилен клуб Фенербахче, но таму влезе во конфликт со управата и договорот му беше раскинат, по што потпиша договор со Башакшехир. Сепак, и таму, тој има ограничено време на теренот со само осум настапи оваа сезона и вкупно 187 минути на теренот.

Прикажи повеќе