Манчестер Јунајтед го совлада Евертон со 4-0 во прелиминарните натпревари на „Олд Трафорд“.

„Црвените ѓаволи“ одиграа одличен натпревар против Евертон и на вистински начин ја најавија новата сезона, која започнува следниот викенд.

Првиот гол беше постигнат по осум минути игра. Голманот на Евертон, Жордан Пикфорд прави голема грешка што ја искористи Мејсон Гринвуд и постигнува гол за 1:0.

Седум минути подоцна, веќе е 2:0. Лук Шо погоди од корнер, а Хари Мегваер денеска го постигна вториот гол за Јунајтед.

Во 29. минута видовме спектакл во режија на Бруно Фернандеш. Португалецот ја постави топката на 25 метри од голот, а потоа феноменално ја погоди мрежата на Пикфорд за 3:0.

Овој резултат остана на семафорот до завршување на натпреварот, кога Јунајтед стигна до четвртиот гол. Со многу среќа, Далот го победи Асмир Беговиќ, кој потоа постигна гол за конечен резултат на натпреварот од 4:0.

Манчестер Јунајтед ја отвора новата сезона во Премиер лигата на Олд Трафорд против Лидс, додека Евертон го чека Саутемптон.