Бразил ќе добие претседател на 30 октомври, на вториот круг од изборите, откако вчера ниту еден од кандидатите не освои повеќе од 50 отсто од гласовите.

Луис Инасио Лула да Силва победи во првиот круг од претседателските избори во Бразил, а во вториот круг ќе се соочи со актуелниот претседател Жаир Болсонаро.

По пребројувањето на 99,7 отсто од електронските гласови, левичарскиот поранешен претседател Лула освои 48,4 отсто, додека десниот Болсонаро 43,2 отсто.

Прикажи повеќе