Последниот дуел од осминафиналето на ЕУРО вечерва во Глазгов го одиграа репрезентациите на Шведска и Украина.

Резултатот на натпреварот беше 1:1 по регуларниот дел од сезоната, а Украинците до 121-та минута стигнаа до четвртфиналето по продолженија со голот на Довбик.

Првите 25 минути не понудија голема возбуда во Глазгов. Имаше неколку убави акции пред двата гола, но без конкретен финиш.

Во 27-та минута училишната акција на Украинците, која ја круниса Зинченко со одличен погодок за 0:1.

По голот на Украина, шанса за Швеѓаните преку Исак, но одбраната на Украинците беше на висина на задачата.

Швеѓаните сепак беа задоволни во 43-та минута. Форсберг шутираше од околу 25 метри и го измами голманот Бушчан за 1:1 и резултатот од првото полувреме.

Швеѓаните играат подобро во продолжението. Форсберг се закани во 59-та минута, но ја погоди стативата.

Рамката на голот беше сојузник на Украина во 70-та минута кога вечерва одличниот Форсберг ја погоди пречката.

Украинците не покажаа многу во второто полувреме, Швеѓаните делуваа многу поагресивно и подобро.

До крајот на регуларниот дел од сезоната, Кулушевски имаше уште една шанса во 89. минута, но таа остана 1:1 и тие заминаа на продолженија.

Во судиското продолжение во 99-та минута, Шведска останува со играч помалку. Даниелсон доби црвен картон по жестокиот старт над Беседин, кој имаше среќа бидејќи немаше фрактура на ногата.

После тоа, Украина ја презеде играта по продолженија, тие имаа неколку добри прилики, а Довбик во 121. минута на асистенција на Зинченко погоди за 1:2 и големо славје на Украинците.