Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека бил информиран од Обединетите Нации за писмените ветувања на САД и ЕУ за отстранување на пречките за извоз на руско жито и ѓубрива на светските пазари.

Advertisements

На сзмитот на групата Г 20 на Бали, Лавров рече дека добил гаранции во оваа насока од генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Извозот на жито и ѓубрива од Русија не е директно цел на западните санкции, но Москва долго време се жали дека санкциите го ограничуваат пристапот до пристаништата, финансиите и осигурувањето, пишува Ројтерс.

Лавров рече дека Гутереш прави се за да се обезбеди тоа да се реши со иницијативата на Црното Море, потпишана во јули, која и овозможи на Украина да продолжи со испораките на жито од нејзините јужни пристаништа по неколкумесечна руска блокада.

Тој додаде дека Гутереш му рекол дека добил писмени ветувања од Соединетите Држави и од Европската Унија дека ќе го спроведе делот од тој договор кој се однесува на рускиот извоз, за да не бидат санкционирани операторите кои ракуваат со руско жито.

Прикажи повеќе