Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе престојува во посета на Русија од 20 до 22 март на покана на рускиот претседател Владимир Путин, објави Кремљ.

Според најавата, Путин и Си ќе го разгледаат натамошниот развој на сеопфатно партнерство и стратешка соработка, а се планира двајцата лидери да разговараат и за продлабочување на соработката меѓу двете земји на меѓународна сцена.

На крајот од преговорите ќе бидат потпишани цела низа важни билатерални документи.

Ова е прва странска посета на кинескиот претседател по неговиот реизбор на 10 март. Тоа е негов трет петгодишен мандат, што го натера кинескиот лидер да влезе во историјата на земјата како единствениот човек кој успеал да го стори тоа.

Кси претходно ја посети Русија во 2019 година, кога ги посети Москва и Санкт Петербург и учествуваше на Економскиот форум во тој град.

Прикажи повеќе