Во последното дерби натпревар од 33. коло во Серија А, Лацио го победи Милан на Олимпико со 3:0.

Иако оваа сезона Милан го има епитетот на најдобар гостински тим, тој падна на Олимпико без удар, целосно поразен од домаќините, кои се вклучија во трката за Лигата на шампионите со вечерашните три бода.

Што се однесува до Милан, со овој пораз падна на петтото место и сега се чини дека не е доволно силен и подготвен да игра во Лигата на шампионите. „Росонерите“ долго време беа први во Серија А, потоа заостануваа зад Интер, а потоа започна целосен пад. Тие беа поразени во последното коло од Сасуоло, а вечерва од директниот ривал за Лигата на шампионите.

Се на се, овој тим не е ни сенка на оној од првиот дел од сезоната и крајот на минатата сезона, а според сегашната игра, не ја заслужува Лигата на шампионите.

На пет кола пред крајот, Интер е убедливо прв со 79 бода, Аталанта е втора со 68, а следат Наполи, Јувентус и Милан со по 66, додека Лацио сега има 61 бод. Милан го чека Беневенто во следната рунда, а Лацио ќе биде домаќин на Џенова.

Лацио поведе рано со голот на Кореа, откако промаши Имобиле, а истиот играч пропушти голема шанса набргу потоа. Најдобрата можност на мечот за Милан ја пропушти Хакан Чалханоглу во првото полувреме, кога Реина му ја одзеде топката. Исто така, на 3-0 за Лацио, Кеси со глава ја упати топката кон голот на Лацио од непосредна близина во 90-та минута, но пречката спречи утешен погодок за гостите.

Кореа ги победи „Росониерите“ со прекрасен погодок во 51. минута, а еден гол за домаќинот беше поништен од ВАР поради претходен фаул, а Имобиле со одличен удар ги реши сите дилеми околу победникот во 87.минута. Покрај сето тоа, небесно-сините имаа уште неколку шанси, а рамката на голот на немоќниот Донарума се тресеше.