Откако противпожарно возило удрило во нивниот авион, еден пар решил веднаш да направи селфи.

Несреќата се случи минатиот петок на меѓународниот аеродром Хорхе Чавез во Лима, Перу. Кога авионот почнал да полетува, во него удрило противпожарно возило при што на лице место загинале двајца пожарникари. Патниците и членовите на екипажот не се повредени.

„Кога животот ти дава втора шанса“

Човекот на фотографијата, професорот Енрике Варси-Роспиљози, ја сподели објавата на Твитер со натпис: „Кога животот ти дава втора шанса“, а фотографијата набрзо стана вирална на социјалните мрежи.

Луѓето почнаа да коментираат на фотографијата, а еден корисник на Фејсбук напиша: „Ова можеше да биде огромна трагедија. Секој што бил во авионот може да се смета за среќен“.

Бурни реакции

Некои корисници на Твитер коментираа дека е апсурдно да се „сними“ селфи веднаш по несреќата, а еден корисник на Твитер напиша: „Сега го видов сето тоа. Селфи после несреќа. Крај на интернетот“.

„Трагедија = селфи“, „Авионот се урна… чекајте да направам селфи“, се само дел од коментарите.