Кајли Џенер ја загуби круната на најследена жена на Инстаграм.

Џенер, која е доста активна на социјалните мрежи, во број на следбеници ја надмина поранешната најследена жена на платформата, која вели дека го избришала Инстаграм од мобилниот телефон пред неколку години.

Станува збор за пејачката Селена Гомез.

Гомез има неверојатни 381.098.525 следбеници во моментот на пишувањето, додека Џенер има 380.390.542 следбеници.

Пејачката откри како решила да се одмори од социјалните мрежи, а претходно изјави за Vanity Fair дека на телефонот има само TikTok.

„Би имало илјадници навистина убави коментари, но моите мисли одат директно на лошата“

„Никогаш немав можност да одам во вистинско средно училиште. Светот беше моето средно училиште најдолго и почнав да ме преплавуваат информации кои не ги сакав. Поминав низ тешко раскинување и не сакав да видам никаков фидбек – не нужно за врската, туку мислења за мене наспроти некој друг“, рече Селена.

„Би имало илјадници навистина убави коментари, но моите мисли одат директно на лошиот. Луѓето можат да ме наречат грд или глупав, а јас сум што и да е. Но, тие луѓе ги сфаќаат деталите. Тие пишуваат параграфи кои се толку специфични и злобни .Цело време плачев.Постојано бев вознемирена…Не можев повеќе да издржам.Тоа беше губење време“, изјавила пејачката.

„Единственото нешто што го имам на мојот телефон е TikTok бидејќи го сметам за помалку непријателски расположен. Има прекрасни работи во социјалните мрежи – поврзувањето со обожавателите, гледањето колку се среќни и возбудени и нивните приказни. Но, обично се филтрира“. таа рече.