Репрезентацијата на Италија го совлада Велс со 1-0 во Рим денес во натпревар од последното трето коло од групната фаза на Европското првенство.

Италијанците беа фантастични во групната фаза и со максимални девет бода одат во осминафиналето. Сепак, по мечот, Велшаните славеа и затоа што успеаја да стигнат до втората позиција и исто така да се пласираат во нокаут фазата.

Роберто Манчини ја искористи можноста денес да одмори поголем дел од првиот тим, но тоа не се почувствува толку многу на теренот бидејќи „аѕурите“ сепак успеаја да дојдат до победата и да ја покажат својата сила.

На почетокот на мечот, Велшаните се обидоа да направат притисок врз бековската линија на Италија, но домашниот тим уште од самиот почеток ја имаше иницијативата на средината на теренот.

Првата сериозна шанса на овој натпревар ја видовме во 25. минута кога се обиде Федерико Киеса, но немаше погодок. Десет минути подоцна, добра акција на Италија, но на крајот Белоти доцнеше на центаршутот, кој не успеа да ја испрати топката во мрежата.

Сепак, во 39-та минута Италија поведе. По паузата, топката дојде до Матео Песина, кој брилијантно го победи голманот на Велс за 1:0 и голема прослава на навивачите на Олимпико.

Аѕурите можеа да стигнат до вториот погодок во 53-та минута. Одличен удар на Бернардески директно во рамките на голот, но голманот е на висина на задачата. Работите станаа многу комплицирани за Велшаните само две минути подоцна.

Ампаду прави незгоден фаул над Бернардески и судијата му покажува директен црвен картон и замина  во соблекувалната.

Италијанците можеа да го користат играчот повеќе само десет минути подоцна. Белоти имаше одличен удар, но Вард го одбрани.

Велс дури може да израмни во финишот. Гостите најдобрата шанса на мечот ја имаа во 76. минута кога по центаршут се обиде Бејл, кој имаше одлична можност, но шутираше слабо и топката отиде покрај голот.

Италијанците ја доживеаја својата предност до крајот на мечот, па резултатот не се смени, па „аѕурите“ славеа со 1:0.

Во групата А, Италија заврши на првото место со девет бода, додека Велс е втор со четири бода. Швајцарија има ист број, но оваа селекција е трета поради полоша гол разлика, додека Турците се последни без бодови.

Што се однесува до Швајцарија, тие ќе го чекаат резултатот во другите групи, но имаат голема шанса да се пласираат во осминафиналето како најдобра третопласирана селекција.