Првото полуфинале на ЕУРО на Вембли го одиграа репрезентациите на Италија и Шпанија. По 90 минути беше 1:1, во продолженијата мрежите мируваа, а  Италијанците победија во на пенали.

Како што се очекуваше, доста тежок натпревар и доста изедначен. Борба на секоја топка, од првата до последната минута. Еден момент беше подобра Италија, еден момент Шпанија, на крајот можеби најреалниот исход од 90 минути – 1:1, така што следеше вистинската драма.

Шпанија ја имаше првата можност на натпреварот. Педри го ангажираше Ојарзабал, овој бев пред Донарума, но топката избега малку позади него. Набргу потоа, Феран Торес шутира покрај голот.

Шпанија имаше голема шанса во 25-та минута. Ојарзабал шутираше десно и имаше прекрасна можност да постигне израмнување за Олмо, но ударот добро се снајде во прегратките на Олмар.

Иако немаше голови во првите 45 минути, немаше недостаток на возбудувања. Емерсон ја пропушти најдобрата шанса за Италија на крајот на првото полувреме.

Првиот гол на натпреварот беше постигнат во 60-та минута до Кјеза.

Шпанија можеше да се врати само пет минути подоцна, но Ојразабал ја промаши топката иако беше на само пет метри од голот на Донарума. Олмо потоа шутира покрај голот …

Како одминуваше времето, Шпанците стануваа поопасни, но Италијанците брилијантно се бранеа, а своите шанси ги чекаа преку контранапади. Во 80-та минута резервистот Берарди за малку ќе го решеше прашањето за победникот, но шутираше слабо, па голманот на Фуриа лесно се бранеше.

Резервистот Мората ја спасува Шпанија. По одличната асистенција на Олмо, Мората излегува сам пред Донарума и сигурно погоди за израмнување, а ќе се покаже во дополнителниот половина час од играта.

Во продолженијата, Шпанците беа подобри, но не успеаја да крунисаат подобра игра со гол за финале, па конечниот победник на овој дуел беше решен со пенали.

Локатели ја отвори пенал-серијата, но Симон го одбрани неговиот удар. Олмо ја презеде одговорноста за првиот пенал на Шпанија, но шутираше очајно – високо над голот. Белоти потоа ја презеде топката, биеше силно, а „азурите“ поведоа со 10. Морено беше втор изведувач со Шпанците, и тој беше безбеден исто така. На ред дојде Бонучи, кој беше сигурен во новата предност на Италија. Голот на Бонучи го стави Тијаго Алкантара под притисок, но тој рутински погоди.

Бернадески со силен удар ја врати предноста во Италија, а потоа Донарума го отстрани пеналот на Морати. Жоргињо ја презеде одговорноста и погоди Италија да се пласира во финалето!