Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, додека Киев бара од Западот повеќе оружје за да се спротивстави на руската инвазија. По неколку недели двоумење, Берлин во средата реши да испрати 14 тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина и да им дозволи на другите европски земји да ги испорачаат тенковите во Киев. Запрашан во интервју за весникот „Тагесшпигел“ во неделата за барањето на Киев за набавка на борбени авиони, Олаф Шолц одговори:

„Прашањето за борбените авиони не се ни покренува. Можам само да советувам да не влегуваме во постојана тендерска војна со системското оружје. Но, штом беше донесена одлуката (за тенковите), во Германија започна нова дебата“ за нешто друго – авиони и „тоа е несериозно и ја поткопува довербата на граѓаните во владините одлуки“, рече тој.

Прикажи повеќе