Франција е шокирана од силувањето и убиството на 14-годишното девојче на југот на земјата, само неколку недели по бруталното убиство на 12-годишното девојче во Париз.

Advertisements

Полицијата во петокот уапси 31-годишен маж осомничен за силување и убиство на Ванеса, откако насилно ја внел во својот автомобил додека таа се враќала од училиште во Тонеис, југозападна Франција.

Тој го оставил телото во напуштена куќа во југозападното село Бирач-сур-Трек. Брзо бил идентификуван преку снимките од надзорните камери, соопшти полицијата.

Обвинителот во градот Аген им изјави на новинарите во саботата дека кога полицијата дошла да го уапси мажот во неговиот стан во јужниот град Марманде, тој рекол: „Знам зошто си тука“ и го признал делото.

Официјалните лица рекоа дека кога мажот имал само 15 години, бил осуден на 15 дена затвор за сексуално насилство врз друго малолетно лице.

Прикажи повеќе