Фудбалска Европа ја потресе веста дека вчера беше убиен фудбалскиот менаџер Романците Безубовс.

Полицијата на Латвија сè уште трага по сторителите, а на Интернет денес се појави видео, каде е пукано во автомобилот управуван од Безубовс на раскрсница во Рига.

Видеото ја загрози јавноста во Латвија но и во Европа, односно начинот на кој е извршено убиството.

Безубовс беше еден од најпознатите менаџери во Латвија, тој работеше со многу репрезентативци на Латвија. За некои од нив договорил и профитабилни трансфери, пред се во Русија и Полска.

Тој порано беше фудбалер. Играше за Јурмала, Даугава, ја започна својата кариера во Сконто и имаше епизода во Билиш, Албанија. Играше како напаѓач, а кариерата ја заврши во 2012 година, кога се пресели во менаџерските води.

Мотивот за убиството на Безубовс сè уште не е познат. Фановите на Даугава му оддадоа почит на својот поранешен фудбалер.

Некои шпекулации во медиумите велат дека Безубовс немал чисти сметки со одредени агенции со кои соработувал.

Повеќе детали за овој трагичен настан ќе бидат познати до крајот на неделава