Овен

Ноември ќе му донесе многу препреки на овенот со кои овој огнен знак ќе треба да се справи. Можно е да има несогласувања на работа, а вие ќе мора да го браните своето мислење. Може да се соочите со ситуација во која некој ваш близок ќе се обиде да ве изневери. Бидејќи во овој период ќе се однесувате поинтуитивно од вообичаено, ќе препознаете кој е вашиот верен пријател, а кој само си игра со вас. Сепак, овој месец можете да го искористите за читање и учење бидејќи учењето ќе се одвива без проблеми.

Во ноември овенот ќе се фокусира на финансиите. Ќе се обидете да развиете начини како да остварите поголеми приходи и да издвоите малку пари. Можеби ќе ја потцените ситуацијата и ќе избрзате, па не двоумете се да побарате совет од некој на кого му верувате. Есента е критична и во однос на здравјето. Телото полека се навикнува на преминот меѓу годишните времиња, а вие треба да му помогнете. Грижете се за себе и не вложувајте премногу труд на работите. Во средината на ноември се зголемуваат шансите за мигрена и забоболка.

Бик

Ноември на биковите ќе им донесе многу мотивација да го променат својот живот. Најголем акцент ќе ставите на вашето здравје, бидејќи овој период ќе се соочите и со благи здравствени проблеми. Затоа обидете се да ја промените исхраната за да се чувствувате здрави и полни со енергија. Во исто време, овој период е идеален за мали подобрувања во домот бидејќи ќе бидете полни со креативни идеи. Сепак, не впуштајте се во огромни реконструкции; ова бара поголема концентрација, што ќе ви недостига овој месец.

Во ноември ќе сакате да избегате од своите должности и да го промените вашиот животен стил. Ова автоматски не мора да биде негативно, ниту позитивно. Размислете и за добрите и за лошите страни и за луѓето што би можеле да бидат засегнати. Ако се обидувате да се извлечете од неволја, размислете дали бегањето навистина помага или само го одложува проблемот.

Овој месец полната месечина ќе биде во позиција на бик, па особено внимавајте на нејзините ефекти врз вашето здравје. Треба да избегнувате каква било операција или напор и да поминувате време во релаксација.

Близнаци

Овој месец ќе можете да се радувате на многу социјални настани. Поради пријатното однесување кое дефинитивно нема да ви недостига, ќе започнете пријателства со нови, многу интересни луѓе, па дури може да произлезе заедничка професионална иднина. Затоа, подобрете ги вашите нови пријателства и размислете за секоја реченица што сакате да ја кажете; тоа е многу важно. Што се однесува до вашата физичка кондиција, ќе бидете многу фит. Затоа, не плашете се да пробате уште понапорни спортски активности, но дефинитивно не заборавајте да ги дополните витамините; вашиот имунитет може да биде ослабен поради времето.

Ноември е божиќна сезона за близнаците. Не треба да чекате до последен момент. Со избегнување на предбожиќната треска, ќе ја одржите менталната благосостојба која ќе биде пресудна за вас во наредните недели. Ќе бидете многу резервирани, одговорни и финансиски внимателни за тоа на што ќе трошите пари во овој момент, што меѓу другото може да придонесе за вашата финансиска стабилност. Сепак, не треба да штедите на квалитетот на храната, ниту на менталниот развој, на пример, во форма на едукативни курсеви.

Рак

Ќе бидете многу трпеливи и ќе бидете успешни во исполнувањето на своите цели. Мотивацијата и одлучноста ќе ви бидат на високо ниво во текот на овој период, па затоа не плашете се да се впуштите во нешто што долго време го одложувате. Ќе се снајдете двојно повеќе од нормалното, а нема ни да се чувствувате уморни. Но, внимавајте на недостигот на сон; некое време вашето тело ќе може да се справи со несоницата, но постепено тоа може да предизвика здравствени проблеми. Поради вашата посветеност, на вашето тело ќе му требаат доволно витамини и одмор, затоа третирајте го добро.

Марс ќе има позитивно влијание врз вас на многу начини. Ќе ги следите своите цели упорно и енергично, ќе можете добро да го планирате времето и нема да ви недостига умешност.

Дома, пак, треба малку да забавите. Партнерот можеби нема да може да биде во чекор со вас, а тоа може да ви пречи. Освен тоа, ќе бидете склони кон прекумерна љубомора и посесивно однесување, што може да предизвика бесмислени несогласувања.

Лав

Ноември ќе ви донесе депресивно расположение. Ќе се изморите и ќе се чувствувате како да се затворате од околината. Истовремено, во овој мрачен период треба да се заштитите и топло да се облекувате за да не се разболите. Поради вашиот контемплативен стил на размислување, ќе ви треба малку опуштање од вашите мисли. Затоа, доколку не сакате да бидете во друштво на пријатели, медитирајте или напијте се една чаша вино дома и гледајте го омилениот филм.

Во ноември на лавовите ќе им треба многу релаксација. Годината што изминува не беше релативно лесна, што овој месец кај вас ќе предизвика умор и демотивираност. Одморете се и посетете некој спа-центар. Нема сомнение дека на вашето тело му е потребно тоа.

На работа нема да бидете извонредни и поради тоа со нетрпение ќе го очекувате крајот на годината. Затоа, избегнувајте значајни промени во кариерата и настани бидејќи можеби нема да треба да им пристапите со типична посветеност.

Девица

Ноември ќе ја разбуди вашата способност за комуникација. Ќе станете центар на вниманието во друштвото. Сите ваши пријатели со задоволство ќе ги слушаат вашите мислења и приказни, а вие ќе стекнете симпатии од многу луѓе. Во овој период ќе бидете многу искрени, што е голем плус, а освен тоа ќе можете да најдете начин да го искажете своето мислење за да не навредите никого. Тоа ќе го ценат и вашите колеги и претпоставени на работа и благодарение на тоа, ќе постигнете голем успех. Можеби вашиот шеф ќе ви понуди подобра позиција.

Вашето мислење ќе има големо влијание во ноември. Благодарение на влијанието на Меркур, другите ќе ве слушаат и ќе ве сфатат многу сериозно. За многумина, ќе станете пример и ќе стекнете признание за вашите долгорочни достигнувања. Вашата креативност ќе излезе на виделина и континуирано ќе смислувате начини да ги воодушевите другите.

И девиците ќе бидат одлични ментори овој месец. Вашите способности за набљудување ќе бидат заострени и многу брзо ќе откриете како всушност стојат работите. Вашата способност да ги утешите вашите сакани само со зборови ќе биде неверојатна.

Вага

Овој месец кај вас ќе го разбуди чувството за правда и способност да се влијае врз околината. Ќе се најдете во ситуации во кои треба да се справите со ладна глава и рационално, што ќе биде прилично лесно за вас и вашиот шеф на работа, а колегите ќе го ценат тоа. Што се однесува до љубовниот живот, во овој период ќе бидете целосно искрени со партнерот, што позитивно ќе се одрази на вашата врска и повторно ќе отидете чекор понатаму. Само внимавајте на тоа што велите за несвесно да не ги повредите луѓето од околината.

Вагите најмногу ќе бидат погодени од Меркур, така што ќе се чувствуваат смирени и спокојни. Ќе можете лесно да ги решите сите конфликти, а сите вклучени ќе ви бидат исклучително благодарни. Благодарение на тоа, вашиот авторитет ќе биде посилен, а колегите ќе ве сметаат за ментор кој секогаш може да ги советува.

Покрај тоа, ќе почувствувате потреба за признание. Шефот ги цени вашите квалитети; едноставно му треба време. Неговите идеи сигурно ќе ве изненадат, а на крајот ќе знаете дека вредело да бидете трпеливи.

Скорпија

Ноември ќе ја открие вашата интелектуална страна, така што ќе копнеете по знаење. Не очекувајте ништо од себе во однос на физичките активности овој месец; сепак, може да имате одреден успех во областа на реториката. Исто така, вашата меморија ќе биде многу добра, па можете да ја споите во истражување на нешто доста предизвикувачко бидејќи сега е време кога имате способност да апсорбирате многу информации. Овој месец ќе бидете склони кон прејадување, но треба малку да се воздржите; во спротивно, може да имате проблеми со дигестивниот систем.

Нема да ви недостига смисла за хумор во ноември, а другите ќе ги забавувате со многу смешни приказни и искуства. Меркур ќе биде причината зошто вашите говорни вештини ќе бидат одлични, а добро ќе комуницирате. Од друга страна, во некои ситуации можеби ќе бидете премногу искрени и цинични.

Во секој случај, овој период ќе биде совршен за учење и стекнување знаење. Ќе бидете многу концентрирани, а умот ќе ви биде неуморен.

Стрелец

На почетокот од ноември стрелците може да почувствуваат умор, па дури и силна главоболка. Тоа може да влијае врз вашето расположение и вашата ментална состојба. Потребно ви е разбирање; можете да го барате во вашето семејство. Исто така, ќе треба малку да се одморите, не форсирајте се да правите нешто што не ви се допаѓа овој месец и дајте си малку време за одмор во природа. Овој месец нема да бидете многу проактивни, но тоа не е проблем. Обидете се да разговарате за тоа со вашиот шеф; сигурно ќе се договорите.

Во ноември треба да се потрудите максимално да ја ограничите употребата на електронски уреди бидејќи тоа може негативно да влијае врз вашата психа. Иако можеби изгледа малку веројатно, социјалните мрежи може драматично да ја нарушат вашата концентрација и продуктивност. Ако треба да завршите некој важен проект, обидете се да се опуштите со прошетки во парк.

Природата на стрелците е да бидат штедливи и да инвестираат во своите сакани наместо во нивната удобност. Сепак, треба да си дозволите некои работи овој месец. Тоа ќе ви помогне да се чувствувате поудобно и да ја зголемите вашата самодоверба.

Јарец

Во ноември јарците ќе бидат исполнети со среќа. Вашиот ум ќе биде многу креативен, па ќе чувствувате потреба да експериментирате во многу аспекти од вашиот живот. Можете да ја искористите оваа креативна енергија и да направите реконструкција во вашата куќа, нешто што планирате да го направите веќе подолго време. Овој месец ќе ви донесе многу енергија која можете да ја искористите за спортување, единствено што ќе ви треба е мотивација, но ќе имате доволно од неа овој месец. Позициите на планетите ве повикуваат да престанете да размислувате и да го правите она што сакате да го правите во даден момент.

Иако поголемиот дел од населението во ноември ќе биде нерасположено, со јарците ќе биде обратно. Иако оваа година беше предизвикувачка, ќе почнете да размислувате за малите нешта што ве прават среќни. Вашиот живот треба да биде во апсолутна рамнотежа, што, од друга страна, значи одреден стереотип.

Венера веројатно ќе ви даде нагон да се почестите нешто, а и ќе имате тенденција да трошите повеќе пари од вообичаено. Понекогаш тоа не е лоша работа. Но, ако тоа значи да ја потрошите вашата заштеда, треба да размислите двапати пред да го купите.

Водолија

Во ноември водолиите нема да го прекинат процесот на размислување. Ќе почнете да размислувате за својот живот, но ќе претерате со размислувањето. Не дозволувајте да бидете очајни поради овие состојби. Обидете се да го пренасочите вниманието на нешто друго, можеби да научите нов јазик или само обидете се да го натерате вашиот мозок да се фокусира на нешто друго. Исто така, споделувањето на проблемите со вашите пријатели би можело да ви помогне, но не навлегувајте премногу во вашите проблеми, туку фокусирајте се на фактот дека имате толку неверојатни луѓе околу вас.

Во ноември силно ќе се манифестира влијанието на Сатурн. Иако не ви е вообичаено, ќе се трудите што повеќе да се дистанцирате од луѓето околу вас. Нема да ве интересираат туѓите проблеми бидејќи ќе се фокусирате главно на сопствените мисли. Меланхолијата на крајот од годината ќе побуди мисли за (не)постигнување на целите.

Лошото расположение и самопотценувањето ќе се обидете да ги надминете со натрупување имот. Без разлика дали се работи за мал имот или недвижен имот, нема да можете да престанете да купувате, а во основа ќе купувате сè на што ќе наидете.

Риби

Во ноември ќе можете да се опуштите бидејќи ништо нема да ви пречи овој месец и ќе можете целосно да уживате во животот. Во овој временски период најдобро ќе ви биде да се фокусирате на блиските луѓе. Благодарение на вашата емпатија и љубезност, можете да му помогнете на секој што ќе има потреба, а тоа ќе ви го стопли срцето. Насмевката на лицата на вашите блиски ќе биде клучна за вас во овој месец. Нема да морате да се грижите за вашата финансиска состојба, затоа израдувајте се и одете на одмор или купете си нешто убаво.

Во ноември ќе бидете поблиски со семејството. Сепак, не заборавајте на роднините надвор од вашиот интимен семеен круг бидејќи одамна не сте ги виделе. Ќе бидете идеално расположени за обнова на врските и сите би сакале да се сеќавате на старите денови. Непријатните ситуации нема да ве нервираат, а нема ни да ви пречат проблематичните луѓе.

Во средината на ноември Месечината ќе биде на позицијата на рибите, а тоа ќе има суштински ефект врз вас. Постои зголемен ризик од повреди на нозете и стапалата, па затоа треба да останете дома и да не се занимавате со никакви потешки спортски и физички активности.