Лацио и Рома испратија одлична реклама од Серија А на светот во првата „Дерби дела Капитале“ оваа сезона.

Римското дерби одиграно во 6. коло од италијанското првенство со право ќе го добие епитетот епско, особено по она што го прикажаа играчите на двата тима во сто минути голема борба.

Мечот со пет гола заврши со победа на Лацио со 3:2, со што повторно почнува да владее со Вечниот град откако последниот судир на лутите ривали и припадна на Рома.

Небесносините влегоа фуриозно во игра и по 20 минути игра имаа предност од два гола. Во 10. минута погоди Милинковиќ-Савиќ, а потоа, во 19. минута, Педро ја затресе мрежата.

Интересно, Педро одлучи да го прослави голот без разлика што го носеше дресот на својот вечерашен противник минатата сезона.

Рома се врати во игра на крајот од првото полувреме кога Ибанез постигна гол и ја врати надежта на „Волчицата“ дека може да постигне позитивен резултат во продолжението.

Сепак, Лацио потоа повторно оди на предност од два гола. Андресон постигна гол во 63. минута откако Имобиле претходно заврши одлична работа.

Сепак, Небесноплавите немаа многу време за одмор бидејќи во 69. минута Рома повторно намали. Досуден е пенал по прекршокот над Заниоло, а Веретаут постигна гол.

На крајот од натпреварот имаше неколку одлични можности на двете страни. Заниоло можеше да и донесе бод на Рома, но неговиот удар брилијантно го одбрани 39-годишниот Реина.

На крајот, заврши 3:2, што значи дека харизматичниот Жозе Мурињо нема добро да го памети своето прво римско дерби.